Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku

Dnia 6 czerwca wyjechaliśmy na wycieczkę do Osieka, do Muzeum Kultury Ludowej gdzie mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak wyglądało kiedyś życie na Krajnie i Pałukach, jak się ubierano, jakie były codzienne prace mieszkańców, a jakie wierzenia.

Gdy dotarliśmy na miejsce zjedliśmy śniadanie i poszliśmy zobaczyć jak się kiedyś wypiekało chleb, wafle oraz wyrabiało masło. Później zaczęliśmy zwiedzać muzeum. W muzeum znajduje się około 30 obiektów architektury ludowej pogranicza Krajny i Pałuk. Zwiedzaliśmy zabytki takie jak : remiza strażacka, wiatraki, stodoły, kuźnie, kapliczki, zagrody. Pani przewodnik przedstawiała nam historie każdej z budowli, opowiadała o wielu tradycjach Krajan o wierzeniach i sposobie życia.


Przedsięwzięcie współfinansowane przez Powiat Sępoleński ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Na zakończenie zwiedzania muzeum w kawiarni “Pod wiatrakami” zjedliśmy z chleb z własnoręcznie zrobionym masłem, do picia była kawa zbożowa i maślanka. Po zjedzeniu chleba każdy mógł przejechać się bryczką. Po jeździe pojechaliśmy ma smaczny obiad. Na pierwsze danie była zupa pomidorowa a na drugie danie frytki surówka i kotlet volaille.

Bardzo dobrze się bawiliśmy i nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.

Napisał: Krzysztof Radaszewski i koledzy z ŚDS w Więcborku