XXI Festyn archeologiczny w Biskupinie

17 września wybraliśmy się  na wycieczkę do Biskupina – najbardziej znanego rezerwatu archeologicznego w Europie Środkowej. Odbywał się tam akurat XXI Festyn archeologiczny.  Bardzo bogaty program obchodów nie pozwolił nikomu się nudzić.

Przy cudownej, sprzyjającej zwiedzaniu pogodzie odwiedzaliśmy kolejne stanowiska. Braliśmy udział w pokazach: wypiekania podpłomyków, nurkowania, orki pradziejowej, pozyskiwania miodu, rozpalania ognia, wytwarzania mąki, bicia monet i wielu, wielu innych.

Męska część wycieczki zachwycała się prezentacja walk przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, a dziewczęta tańcami szkockimi i biżuterią z kości, drewna i kamienia.

W związku z tym, iż tegoroczny Festyn nosił miano „Smaków Przeszłości”, mogliśmy skosztować jadła  i napojów z różnych czasów- od epoki kamienia, poprzez znacznie bardziej skomplikowane i zróżnicowane jedzenie mieszkańców biskupińskiego grodu, po pożywienie rzemieślników piastowskiej wioski.

Po dniu pełnym wrażeń, zadowoleni i zaopatrzeni w pamiątkowe zdjęcia i materiały źródłowe wróciliśmy szczęśliwie do domów.