Barwne palemki

Niedziela Palmowa – (“Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też “Kwietną” lub “Wierzbną”, w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: “Druga Niedziela Męki Pańskiej”) – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym roku wypada 20 marca.

Trochę historii

Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

Tradycją jest że nasi podopieczni również wykonują palemki wielkanocne. Z drobną pomocą i pod bacznym okiem instruktorów i terapeutów powstały prawdziwe cuda. Przygotowania zaczęły się wykonywania elementów które potrzebne były do wykonania już gotowej palmy. Różnego rodzaju kwiatki, listki, wydmuszki, kolorowe piórka, łańcuszki czy przepiękny zielony bukszpan. To wszystko pozwoliło nam na wykonanie prawdziwych dzieł sztuki. Każdy z nas zgodnie z tradycją zabrał swoja palemkę w Niedzielę Palmową do kościoła.