Ogólnopolski projekt bezpiecznie jeżdżę i jestem bezpieczny – „Kierować każdy może”

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku 5 kwietnia 2016r. mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu auta. A to dzięki temu że zawitał do nas Grzegorz Królicki, autor i pomysłodawca programu “Bezpiecznie jeżdżę i jestem bezpieczny”, a także instruktor nauki jazdy. Program pozwala osobom niepełnosprawnym intelektualnie i fizycznie wczuć się w rolę osoby prowadzącej pojazd, a przy okazji poznać zasady bezpieczeństwa drogowego.

Program adresowany jest do uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy. Realizowany jest od 2010 roku. W jego ramach prowadzony jest projekt “Kierować każdy może”.
– Cieszę się z bardzo dobrego odbioru projektu. Do Więcborka przyjechaliśmy po raz pierwszy. Wszędzie program budzi duże zainteresowanie i pozytywne emocje wśród osób, które po raz pierwszy usiadły za kierownicą. Wiele razy słyszałem opinie rodziców, że ich niepełnosprawne dziecko zupełnie zmieniło swoje zachowanie po tym, jak samo kierowało samochodem. Zwraca wówczas uwagę, że należy się zatrzymać przed przejściem dla pieszych, bo samochód może nie zdążyć zahamować lub jego kierowca może się zagapić. Uczestnicy projektu uświadamiają sobie, że prowadzenie pojazdu nie jest takie łatwe i że trzeba podczas jazdy zwrócić uwagę na wiele rzeczy – mówi Grzegorz Królicki.
Dla części naszych uczestników była to pierwsza i pewnie jedyna okazja do tego, aby samodzielnie poprowadzić samochód. Jazda specjalnie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych samochodem wywołała niezwykłe, pozytywne emocje. Dało to naszym podopiecznym wiele radości i uśmiechu.
Jazdy samochodem cieszą się tak dużym powodzeniem, że nie jest wykluczone, że Grzegorz Królicki pojawi się jeszcze raz w naszym pięknym Więcborku.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi – Waldemarowi Kuszewskiemu za zabezpieczenie miejsca do ostrożnej i bezpiecznej jazdy.