Dzień Grecki

Grecja, Republika Grecka – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady, i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2917 m n.p.m. Olimp.

Grecja ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji. Jako taka, stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru, zarówno komedii, jak i dramatu. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 Obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Współczesna Grecja była rozwiniętym krajem, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, i innych wskaźnikach jakości życia. Od 2002 r. Grecja zrezygnowała z własnej waluty, przyjmując euro. W 2013 trafiła do grupy państw rozwijających się, to pierwszy przypadek w historii degradacji kraju z tej grupy.

Korzystając z uprzejmości naszej koleżanki Spinelli – wolontariuszki z Grecji, dowiedzieliśmy się bardzo wielu rzeczy na temat tego kraju. Spinelli przygotowała prezentację oraz film, na których to przedstawiła nam kulturę i zwyczaje Grecji. Nie obyło się również bez przygotowania tradycyjnych Greckich potraw. Pomagaliśmy w przygotowaniach m. in.: Horiatiki – czyli sałatki greckiej, Souvlaki – mięsko, kilka frytek, pomidory, cebula, czasem także sałata oraz sos tzatziki lub musztardowy, wszystko to ciasno zawinięte w pitę – czyli typowy grecki fast food, Tzatziki – dip, sos do potraw oraz Tortillii zawijanej z mięsem i serem feta. Wszystko było przepyszne, a Spinneli tak zainteresowała nas swoim krajem, że planujemy wybrać się tam na wycieczkę 😉