„Spotkanie u Matki” Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Od 1999 roku coroczne majowe „Spotkania u Matki” w Górce Klasztornej, których inicjatorem jest ks. Janusz Jezusek MSF, stały się dla osób niepełnosprawnych z całej Polski okazją do pokazania, iż oni też potrafią być twórcami piękna. Osoby te, spędzające większą część swojego życia w Domach Opieki Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, mogą także w ten sposób wyrazić swoje emocje, pragnienia i tęsknoty.

Głównym celem Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych jest ukazanie człowiekowi niepełnosprawnemu jego wartości jako twórcy kultury. Stara się, aby osoby niepełnosprawne zaakceptowały swoje odmienności fizyczne i psychiczne. Pragnie, aby poprzez stymulację aktywności twórczej poszerzały swoją świadomość kulturalną.

Impreza posiada charakter widowiskowy mający na celu zaprezentowanie własnego dorobku artystycznego i nie polega na rywalizacji między poszczególnymi uczestnikami oraz nie ma podziału na rodzaj czy stopień zaawansowania niepełnosprawności uczestników.

Przegląd organizowany jest w dwóch sekcjach „Muzycznej” i „Teatralnej”.  Uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku również wzięli udział w Festiwalu i 19 maja 2016 r. o godz. 9.00 stawili się liczną, bo 30 osobową grupą w Górce Klasztornej. Pojawiliśmy się na scenie jako jedni z pierwszych i wystąpiliśmy jako sekcja “Muzyczna”. Zaśpiewaliśmy 3 piosenki, które przygotowaliśmy z Panią Anna Kamińską i Panem Ireneuszem Ciszewskim. Nasz występ był bardzo udany i mocno oklaskiwany. Zostaliśmy wyróżnieni i poproszeni o oprawę muzyczną i wokalną Mszy Świętej która została odprawiona w Sanktuarium Maryjnym w intencji wszystkich uczestników Festiwalu. Podczas przeglądu dopisała piękna pogoda, ale też przede wszystkim wspaniała atmosfera. Otrzymaliśmy również ciepły posiłek. Każdy z nas mógł zakupić pamiątki, wybraliśmy się również na spacer po parku.
Z całego serca dziękujemy Ks. Marcinowi Jodaniewskiemu za zorganizowanie Przeglądu, kolegom i koleżankom za piękne występy i już nie możemy się doczekać przyszłorocznego spotkania.