Andrzejki

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
30 listopada w naszym domu odbyła się huczna Zabawa Andrzejkowa 😉
Dzień wcześniej przygotowaliśmy i tematycznie ustroiliśmy naszą salę ogólną. Oprócz wspólnych tańców i pląsów terapeuci przygotowali dla nas moc atrakcji, m.in. konkurencje tematyczne z nagrodami 🙂 Każdy kawaler mógł poznać imię swojej przyszłej wybranki, a każda panna imię swojego wybranka. Skoro Andrzejki to nie mogło się obyć bez lania wosku przez specjalnie przygotowany na tą okazję klucz 🙂 Odgadywaliśmy również co przedstawiają cienie naszych woskowych figur. Oby wszystkie szczęśliwe wróżby się spełniły 🙂 Bardzo dobrze się bawiliśmy i czekamy na styczniową zabawę karnawałową 😉