Dzień Chiński

Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując nim wówczas całokształt chińskiej historii i kultury, lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Obecnie dwa państwa uznają się za prawowitych depozytariuszy chińskiej państwowości:
 * Chińska Republika Ludowa, czyli Chiny kontynentalne
 * Republika Chińska na Tajwanie, inaczej Tajwan lub Chińskie Tajpej.

Chiny to jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej, historycznej oraz naukowej. Bezprecedensowe w dzisiejszych Chinach jest obecne otwarcie tego kraju na świat i jego szybka okcydentalizacja.

Chiny to państwo w Azji Wschodniej, obejmujące historyczne Chiny (bez Tajwanu) oraz Tybet i inne ziemie w Azji Środkowej zamieszkane w sumie przez 56 grup etnicznych. Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób, co stanowi 19,1% populacji światowej. Pod względem powierzchni jest 3. na świecie, a pod względem wielkości gospodarki 2. po USA (pod względem PKB nominalnego), jak i 1. pod względem PKB realnego.
Chiny graniczą z czternastoma państwami. Według konstytucji Chiny są republiką socjalistyczną.

Bardzo zaciekawiło nas to Państwo – jego historia, kultura, polityka czy położenie geograficzne. Dzień Chiński w ŚDS w Więcborku był bardzo ciekawy i interesujący. Mamy nadzieję poznawać kolejne Państwa 🙂